Blog

I get paid! Czyli ja koduję, a ktoś mi płaci. Początki mojego web-frilansu.

Wspominam pierwsze zlecenie na stronę internetową, za którą wzięłam pieniądze. Grubą kasę hehehe. Początki życia na frilansie to tu.

Myślisz, że programowanie jest bolesne? To spróbuj nauczyć się biznesu! 

Mamy nowy rok, część osób zastanawia się nad swoim życiem zawodowym, być może planując karierę w IT. Może chcesz tworzyć strony internetowe?

Fajnie – ten wpis jest dla Ciebie!

Czytaj dalej “I get paid! Czyli ja koduję, a ktoś mi płaci. Początki mojego web-frilansu.”

W 2019 zmienię swoje życie i branżę na IT. Kasia, polecisz coś?

Co mówię, kiedy dostaję od Was pytanie o programowanie. Moje powody zmiany branży i dlaczego nauka programowania i emigracja do Kanady są … podobne.

Hmmm, powiem Ci szczerze, że nie spodziewałam się takich pytań. To znaczy, wiadomo, przejście do IT jest wciąż gorącym tematem. Nie spodziewałam się jednak, że ktoś może się chcieć właśnie mnie poradzić.

Ale skoro się zapytaliście, to odpowiem, co polecam, skoro już padło postanowienie, że chcesz zmienić swoje życie i branżę w 2019 roku.

Czytaj dalej “W 2019 zmienię swoje życie i branżę na IT. Kasia, polecisz coś?”

Portfolio 1.0 czyli kulisy pisania strony w Jekyllu i co myślę o SSG

Dziś kulisy pisania strony w Jekyllu. Pierwsze moje portfolio jako aspirujący front end dev a generator stron statycznych.

Dzień dobry, jestem Kasia, za chwilę mamy początek 2019, od 3 miesiący pracuję jako web project coordinator oraz QA w Vancouver.

Tak piszę, na wszelki wypadek, jakbyśmy się jeszcze nie znali.

Dziś wspomnienie będzie – kilka uwag o moim pierwszym portfolio. Postanowiłam, że swoją stronę aspirującego front end dewelopera, wersja pierwsza, przygotuję w Jekyllu.

Czytaj dalej “Portfolio 1.0 czyli kulisy pisania strony w Jekyllu i co myślę o SSG”

#codelog – jesień 2018

Wpisy “codelog” to krótkie, kwartalne podsumowanie tego, co udało mi się zrobić. Poczytaj, jak uczyłam się / pracowałam tej jesieni.

Wpisy “codelog” to krótkie kwartalne podsumowanie tego, co udało mi się zrobić.

Spisuję je po to, żeby umacniać własną motywację wewnętrzną, bo nie ma nic przyjemniejszego niż w chwilach zwątpienia popatrzeć wstecz i uświadomić sobie, że jednak nie było tak słabo z kodem. Coś tam zrobiłam, nawet jeśli zielone kropeczki na Githubie mówią co innego.

Czytaj dalej “#codelog – jesień 2018”

Chcę robić ładny internet, czyli oprócz programowania uczę się też projektowania graficznego.

Króciutki, pierwszy wpis pod hasłem “chcę robić ładny internet”, czyli kogo podglądam, żeby wiedzieć, jak ładnie robić nie tylko WordPress.

Cały czas dzienny poświęcam teraz pracy – robię QA stron, zarządzam projektami i relacjami z klientem. Uczę się też narzędzi deweloperskich z zespołów back end i front end w naszej agencji.

Cały czas po pracy poświęcam na … pracę. Hehe – pracuję nad stronami dla indywidualnych klientów, starając się wypracować najlepsze praktyki webdeweloperskie i biznesowe.

Żeby odpocząć od kodu , ale wciąż “pozostać w temacie”, co jakiś czas zerkam też, jak można ogarnąć internet wizualnie, czyli kto tworzy ładne projekty internetowe. Zwłaszcza na WordPressa 

Ktoś może zapytać – ale Kate, po co sobie dokładasz dodatkowe wiadomości, zamiast skupić się na programowaniu li i jedynie.

Odpowiedź jest prosta: nie lubię oglądać brzydkich rzeczy (jak chyba każdy). Dużo trudniej pracuje mi się ze stronami, które są moim zdaniem nieatrakcyjnie. Które mnie wizualnie nie pociągają.

Czytaj dalej “Chcę robić ładny internet, czyli oprócz programowania uczę się też projektowania graficznego.”

Mój pierwszy tydzień pracy w agencji webowej. O mamusiu…

29. października 2018, po 6 miesiącach uczenia się programowania, zaczęłam pracę w kanadyjskiej agencji Major Tom jako web project coordinator. Zajrzyj po więcej

29. października 2018, po 6 miesiącach uczenia się programowania, zaczęłam pracę w agencji webowej (reklamowej? marketingowej? kreatywnej? – może mi powiecie, jakiej, skoro nasze hasło to: “the next iteration of agency” ?).

Chętnie podzielę się z Tobą wspomnieniami pierwszego tygodnia pracy z deweloperami i menadżerami projektów webowych.

Czytaj dalej “Mój pierwszy tydzień pracy w agencji webowej. O mamusiu…”

Spowiedź natręta, czyli wrażenia po moim pierwszym WordCampie

Byłam, widziałam, pracę dostałam, czyli moje wrażenia po WordCampie. Przeczytaj,kto jest największym prześladowcą na konferencji poświęconej WordPressowi (mały hint: to dziewczyna, heheh).

Ostatni wpis to był zapis moich największych wyzwań w nauce WP,  opublikowany tuż przed samiutką konferencją entuzjastów WordPressa w Vancouver. A mamy ich tutaj całkiem sporo, z Morten Rand Hendriksenem na czele.  Jest kogo słuchać i od kogo się uczyć.

Dodatkowo konferencja była świadkiem moich poczynań jako zawodowego natręta, zeby nie powiedzieć, prześladowcy. I chyba tylko słynna kanadyjska uprzejmość i grzeczność sprawiła, że nie zostałam zamknięta za klasyczny przejaw stalker’stwa.

Czytaj dalej “Spowiedź natręta, czyli wrażenia po moim pierwszym WordCampie”

Przed pierwszym WordCampem. Największe wyzwania moje w nauce WordPressa

No i znowu WordPress.

Się nie uwolnisz drogi czytelniku i być może znudzony ziewniesz, myśląc: “Kate, chcesz być front-end developerem, a w kółko o WP nawijasz…”

Czytaj dalej “Przed pierwszym WordCampem. Największe wyzwania moje w nauce WordPressa”