#codelog – lato 2018. Jak mi idzie nauka programowania?

Postanowiłam, że będę spisywać w krótkich, żołnierskich słowach, co zrobiłam i czego się (na)uczyłam w tematyce kodowania w danym miesiącu.

Za oknem deszcze,  w ten pierwszy weekend września jesień wpadła z wizytą do Lubuskiego, więc przy herbacie piszę o moich wynikach. Lato ma jeszcze wrócić, ale jak akurat masz 5 minut, zapraszam do wpisu.

Na początek wyszedł pierwszy projekt webowy, czyli:

Na początek uwaga bardziej do mnie, jak mi przyjdzie za ileś lat czytać ten wpis: Jak zwykle nie jestem z nich zadowolona do końca, to akurat taka moja cecha, ale Kate, weź sobie odpuść, i zobacz, że całkiem sporo udało ci (mi) się zrobić.

Po bootcampie – moja pierwsza strona internetowa dla klienta

W lipcu 2018 udało mi się postawić pierwszą stronę na WordPressie dla klientki. Motyw: płatny + drobne zmiany w kodzie ale bez grzebania w plikach. Nauczone: Revolutionary Slider, Visual Composer. Umiejętności miękkie – zachowania biznesowe profesjonalne, aktywne słuchanie, podejmowanie zadań niekoniecznie deweloperskich (obróbka zdjęć i ładowanie filmów)

JavaScript30 czyli jak cisnęłam JS w sierpniu

Po skończeniu strony dla salonu fryzjerskiego rzuciłam się robić kolejne tutriale. Zaczęłąm między innymi kurs node.js, bo tym zajmują się moi koledzy na kontynuacji naszego bootcampu. Ale stwierdziłam, że node.js jeszcze poczeka, bo muszę najpierw dobrze opanować JS.

Hasłem sierpnia stało się: ciśnij JS, Kate.

Zakodowałam 15 pierwszych zadań z kursu Wesa Bosa JavaScript30. Większość projektów była dla mnie wymagająca, więc wróciłam do początków i spróbowałam napisać coś prostszego w JavaScript. Nie zarzucam JavaScript30, wręcz przeciwnie, ale wiem, że muszę poznać dużo materiału “dookoła” proponowanych przez Wesa zadań. Jak robię jakiś projekt, chcę go zaraz wykorzystać w większej aplikacji, którą mogę pokazać światu ;).

Wszystkie moje projekty z JavaScript 30 są na githubie KLIK W LINK- jak zrobię wszystkie, wtedy całość pokażę na github pages, i będziesz sobie mógł łatwiej poklikać. 

SWAPI, bo chcę sprawić przyjemność moim synom, a wiadomo – star wars rule them all

Jeśli zdecydowałeś się zajrzeć na mojego githuba, w repozytorium dla JavaScript30 mogłeś zobaczyć pliki nazwane SWAPI. To dopiero początek kolejnego mini projektu czyli aplikacji wyciągającej dane z API Gwiezdnych Wojen. Miałam chrapkę na taki projekt jakoś od kwietnia, nawet zaczęłam pisać z wykorzystaniem Jquery, ale zupełnym przypadkiem trafiłam na wideo Jakuba Jurkiana.

Kuba zaproponował 4 wideo o składni ES6, API i Webpacku – i jednego popołudnia zerknęłam, jak napisać zapytanie GET w czystym JavaScripcie. 

Teraz mam zrobioną wyszukiwarkę z podpiętym frameworkiem Bootstrapa. Ale zwraca tylko niewielką część danych. Ten projekt jest zdecydowanie do przepisania. 

SWAPI zaczął się latem, więc muszę go w #codelog odnotować. Będzie więcej, jak będzie co pokazywać.

Wszystko jest listą zadań.

Dzięki wpisowi Joanny z bloga Wake up and Code, trafiłam na tutorial  Practical JavaScript na stronie watchandcode. Prowadzący, wielce sympatyczny i zrozumiale mówiący po angielsku Gordon objaśniał podstawy JavaScript, pisząc aplikację TODO. Zdaniem Gordona, każdą aplikację można sprowadzić do pewnej wersji listy zadań, więc ja postanowiłam nie pisać TODO, tylko pisać mini aplikację notatkową. W kursie PJS nie zostały omówione wszystkie scenariusze (user stories), jakie chciałabym mieć w swojej aplikacji notatkowej, więc to jeszcze przede mną – na razie można notatki dodawać, kasować i modyfikować (ale w niewygodny sposób – zatem i to jest do zmiany).  Być może aplikacji notatkowej poświęcę osobny wpis – daj znać, jeśli chciałbyś wiedzieć więcej. A podejrzeć ją możesz w tym miejscu: KLIK W LINK.

A jeśli chcesz zobaczyć moją wersję TODO, to pod tym linkiem KLIK W LINK jest wersja z Jquery. [będę ją pewnie przepisywać na REACTa, kiedy już przyjdzie czas, żeby się go nauczyć]

Do warstwy widokowej mojej aplikacji notatkowej, czyli HTMLa i CSSa użyłam cssowego frameworka Bulma, który mi się spodobał, bo jego modułowość, użycie SASSa i klasy pomagają stworzyć estetykę podobną założeniom material design.

W sierpniu zaczęłam też pierwszą płatną współpracę z kanadyjskim klientem

Czyli zapłacił mi zaliczkę, a ja przygotowałam pliki strony na WordPressie. Czekam na dane do serwera i będę przenosić stronę, a potem puszczać w świat 😉 Ta współpraca to kontynuacja ostatniego szkolnego projektu, tego samego, który kodowaliśmy grupowo – nasz partner zdecydował się na wdrożenie strony, a ja podjęłam się naniesienia poprawek, zmian i deploymentu (uhuhu, ale słowo brzydkie). 

Mam już pewne wnioski z tej współpracy i na pewno poświęcę temu osobny wpis. Mało znalazłam w sieci polskojęzycznych materiałów dla deweloperów WP dotyczących właśnie współpracy z klientem, ale nie takich ogólnych, biznesowych, tylko krok po kroku, jak taki proces wygląda. Tutaj z pomocą przychodzą mi teksty z wpbeginner.com

W sieprniu zaczęłam pisać jeszcze jedną stroną internetową, która służy mi za poletko doświadczalne z Gutnebergiem

Mimo wielu sprzecznych opinii, zainstalowałam wtyczkę Gutenberg i sprawdzam, jak z nim współpracują wtyczki czy mój kod w rozwijanych motywach. Mam na razie mocno mieszane uczucia, ale nie ma co narzekać. tylko się oswajać.

Nową stronę projektuję również wizualnie, co w samo w sobie jest wyzwaniem. I jeszcze jedno wyzwanie – strona jest dla członka mojej rodziny, czyli jest wiele dyskusji o tym, co każdy uważa pod pojęciem “to jest ładne, a to nie”. 

TL;DR: Moje projekty zaczęte / skończone w wakacje 2018: 1. strona WP (płatny motyw, zapłata: barter); 2. rozpoczęte wyzwanie #JavaScript30 (15 zakodowanych projektów); 3. aplikacja notatkowa (trzy user stories zrobione, CSS: Bulma); 4. rozpoczęta wyszukiwarka SWAPI; 5.rozpoczęty deployment pierwszej płatnej strony dla klienta; 6. rozpoczęty projekt designu i dewelopmentu strony dla mojej rodziny. 

 O drobnych poprawkach na blogu kasia i kod nawet nie wspomnę.

Wyszło więcej niż tylko krótkie, żołnierskie słowa, ale co tam!

A co u Ciebie słychać?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *