Dlaczego się uczę WordPressa? Przecież to nie jest prawdziwe programowanie…

dlaczego_ucze-sie_wordpressa_Kasia_i_kod_blog_o_uczeniu_sie-robienia-ladnego-internetu

… a na dodatkek każdy to umie! Ha! No i dobrze, że każdy dziś umie WordPressa, może dzięki temu będzie coraz więcej ładnego i funkcjonalnego internetu.

Moja odpowiedź na zarzut, że WordPress to Biedronka dla programistów, brzmi: może i Biedronka, ale lepiej zacząć na kasie niż nie zaczynać w ogóle.

I dlatego uczę się między innymi WordPressa.

Ja miałam tak – swój blog kanadasienada.pl zrobiłam na bezpłatnym  worpdressowym motywie.

Ile się natestowałam wtyczek, ile spędziłam godzin usiłując przy pomocy zmian we wtyczkach osiągnąć taki efekt, o jaki mi chodziło, to nie zliczę.

A trzeba było poczytać dokumentację, poznać podstawy PHP i JavaScript i próbować pisać samemu.

I cóż, że na wszystko są wtyczki. Wtyczka jest czyjaś, nie zawsze ma zrozumiały dla mnie kod. Czasami ma tego kodu za dużo, na dodatek wcale mi niepotrzebnego.

Swój pierwszy komercyjny projekt zrobiłam na płatnym motywie, z wtyczką do budowania całej struktury strony Visual Composer.

matkoboska, jakie to było wszystko wolno się ładujące, przekombinowane, wielkie i spuchnięte od nadmiaru możliwości.

Bardzo męczące doświadczenie, a przecież miało w zamyśle ułatwić pracę deweloperską nad stroną. Szybciutko poustawiać, poprzesuwać, tak, jak sobie klientka życzyła.

Już po pierwszym dniu wiedziałam, że lepiej bym na tym wyszła, gdybym pisała motyw od początku, korzystając z plików deweloperskich.

Tak, nie wszystko umiem sama wykodzić, to prawda, ale przynajmniej wiem, co jest gdzie w moich plikach php. I plikach ze stylami (używam Sassa). I wiem, jak to dopisać, żeby deweloper, który po mnie przejmie stronę, też wiedział.

ps. strona dla tej klientki wciąż “się buduje”…

Nie chcę oddawać projektu, który zawiera wszystkie uzgodnione funkcjonalności we wtyczkach.

Bo z mojej perspektywy panel nawigacji dla kilenta, czyli kokpit (dashboard) powinien być jak najprostszy. A nie będzie taki z kilkudziesięcioma włączonymi dodatkami w pluginach.

Dlatego się uczę pisać projekty na WordPressie korzystając z underscore i projektów open source z Githuba. Wykorzystując pętle WP i REST API.

I dla jasności: nie uważam, że wtyczki to zło. Ale muszę wiedzieć, jak działają, a nie tylko je dodawać do projektu, bo tak zrobił koleś z tutoriala na youtubie. Chcę wiedzieć, żeby móc opowiedzieć klientowi, co dalej.

I piszę sama, żeby zmniejszyć liczbę linijek kodu 😉

No dobrze, to wracając do WordPressa – na początek spróbuję wykorzystać go jako backend dla innych projektów webowych

No bo dlaczego nie? Mam dostęp do bazy MySQL, mogę sobie napisać metody get i post. A i html zupełnie przecież może być napisany osobno i potem tylko w plikach php odpowiednio wywołany.  O cssie nawet nie wspomnę.

Nie wiem, czy wszystko da się zrobić na Worpressie i nawet nie wiem, czy będę próbować, ale jest kilka projektów, na które się czaję.

  • Aplikacja w stylu to-do aka rejestrujaca pewne informacje.
  • Czytnik do treści blogowych lub z jakiegoś news API
  • Napisanie motywu z wtyczką woocomerce

Ostatnio odkryłam też postać Zaca Gordona i jego treści o JavaScripcie dla deweloperów. Będę czytać.

Lipiec 2018 – WordPress i ja. Dwa projekty “under construction”

Ponieważ są wakacje i ponieważ jestem po bootcampie, to wszystko idzie mi wolno, wolniej niż bym chciała. W trzecim tygodniu lipca wciąż mam tylko 2,5 godziny rano przeznaczone na kodowanie, bo później jestem już stay at home mom pełną gębą.

Kiedy piszę ten post, starszy syn ogląda filmiki na youtubie, młodszy gra na komórce, mam na napisanie 20 minut, a potem zabieramy się na podwórko.

Ku pamięci i żeby innym mamom-soon-to-be-deweloperkom pokazać, zapisuję sobie nawet te niewielkie rzeczy, które udaje mi się zrobić. (a wspomniałam już, że mam też blog i kanały społecznościowe o Kanadzie?)

#1

✔ To, co udało mi się zrobić, to zainstalować i uruchomić WP Rig, nowy motyw dewelperski Worpdressa, puścić na nim npm run build i zadziałało.  [chcesz poczytać o WP Rig? Daj mi znać w komentarzu]

✘ To, co nie zadziałało, to Gutenberg. Dlaczego? Nie wiem. Nie wiem jeszcze nic o Gutenbergu, oprócz tego, że to nowy edytor tekstowy WP i ma niedługo wejść do plików wyjściowych. U mnie wyskoczyła lista błędów, które śmiało pokazałam na InstaStories, komentując po angielsku, że nie wiem nawet, jak zacząć debugging. ;(

Planuję o Gutenbergu poczytać w oficjalnej dokumentacji oraz po polsku u Kasi i Agnieszki.

link do mojego projektu na Githubie tutaj

#2

Działam też na innym motywie deweloperskim, korzystając jeszcze z plików szkolnych. Na nim piszę kod dla strony, która ma być moim portfolio, z projektami szkolnymi i pozaszkolnymi.

Inspiruję się  designem od The Awwwesomes, bo dziewczyny zaprojektowały piękne layouty do  nauki. A o ile łatwiej się pisze kod, jak na końcu wychodzi coś miłego dla oka ;).

✔ Mam jedene custom post type i napisałam ajax request, żeby po najechaniu na dół strony automatycznie ładował się następny z tych postów. Nie wygląda to jeszcze jakoś super, ale działa.

✔ Udało mi się również wykorzystać podpatrzoną na stronie The Awwwesomes animację obrazków, w key frames. 

✘ Menu mobilne zupełnie mi nie działa. Tak namotałam w swoim własnym kodzie, próbując różnych rozwiązań, także opartych na nie własnym kodzie JavaScript, że jest już zupełnie słabiutko. Nie wiem, czy to narazie zostawić, czy grzebać dalej, jak to mówią, down the rabbit hole. Chyba zostawię tę nieszczęsną nawigację tak jak jest, bo jak mi podejdzie WP Rig, to na nim będę pisać wszystkie swoje strony wordpressowe, a na nim nawigacja działa.

Jeszcze nie ma za wiele do pokazywania, ale jeśli chcesz zerknąć, link do mojego projektu na Githubie tutaj.


Dziękuję, że doczytałeś do tego momentu!

Ja uważam, że WordPress to jest jak najbardziej prawdziwe programowanie i mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, a sprawdzimy to na wielu innych projektach. Żeby nie przegapić następnych wpisów, dołączysz do newslettera?

Serdeczności i do napisania!

TL;DR: Uczę się WP, bo: 1.mogę na nim ćwiczyć frontend HTML, CSS i JavaScript oraz backend PHP.; 2. nie chcę na wszystko instalować wtyczki; 3.mogę zacząć od prostych projektów, także dla klientów komercyjnych. Obecnie piszę dwa motywy wordpressowe taki i taki.

4 myśli on “Dlaczego się uczę WordPressa? Przecież to nie jest prawdziwe programowanie…”

  1. Ha, udało mi się zlikwidować błędy w WP Rig, które wyskakiwały przy próbie użycia Gutenberga – wykomentowałam część kodu, która w functions.php jest odpowiedzialna za paletę kolorów. I jak narazie nie mam tej przerażającej listy bugów. ;D Wiem, rozwiązanie takie se, ale jest. Serdeczności.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *