W nocy śnią mi się stringi, czyli pierwszy tydzień nauki Javascript

W-nocy-stringi-pierwszy-tydzien-nauki-JavaScript_Kasia_i_kod_blog_o_uczeniu_sie-robienia-ladnego-internetu

To nie tak miało być. To znaczy, zanim jeszcze o tym, jak miało być, to może od razu wyjaśnię, żeby nie było dziwnych spojrzeń i posądzeń o rozpasanie erotyczne. (wiadomo, dodałam zdanie o stringach, żeby zdobyć Twoją uwagę).

Ale, ale, wcale nie chodzi o rodzaj damskiej bielizny, o nie.

Stringi, a właściwie ang. strings. to typ wartości przypisanej do zmiennej w języku programowania (nie tylko w JavaScript). To teraz opis, jak mi mija pierwszy tydzień nauki JavaScript

To jak już wyjaśniłam, że nie będzie perwersyjnych treści, to może napiszę, co będzie.

W tym poście chcę na gorąco spisać swoje wrażenia z pierwszego tygodnia nauki Java Script. I tak, strings śnią mi się po nocach.

Zanim jeszcze szczegóły – to dlaczego napisałam, że nie tak miało być?

Plan był taki, że najpierw, do końca marca, koduję jeszcze więcej layoutów stron, uczę się CSS grid oraz jak sprawnie zczytać i zakodować pliki psd do HTMLa.

Miałam dokończyć pracę nad motywem dla bloga, bo to co teraz widzisz (czyli przebudowany motyw wordpressowy twenty sixteen), to niewielkie zmiany w kodzie. A potrzebuję więcej. Nie tylko kosmetycznych poprawek. Nie działa wyszukiwanie po kategoriach, strony php nie mają takiego, kształtu, jak powinny, oraz zaciąganie / zapętlanie, czyli słynne wordpressowe loop, nie do końca działa tak, jak powinno.

To miał być również czas na spokojne ogranięcie się z Gitem i Githubem.

Sporo do zrobienia, więc nauka JavaScript odsuwała się w czasie.

W ostatnim tygodniu lutego 2018 okazało się, że mam szansę na warsztaty wprowadzające do webdevelopmentu, w jednej ze szkół w Vancouver : CodeCore. Normalnie ten kurs kosztuje prawie 1000CAD, jednak dzięki organizacji pomagającej imigrantom, mogłam do niego dołączyć. Bajka wprost. Jedno “ale” – dołączyłam w trakcie kursu, to oznacza, że trzy tygodnie musiałam nadrobić w tydzień i mniej więcej tak samo intensywnie działam nadal. Bo na końcu jest egzamin, aaaaaa.

To już teraz wiesz, dlaczego te stringi mi się śnią. I skąd taki szybki przeskok na JavaScript, skoro HTML i CSS nie są jeszcze, imho, dobrze opanowane.

Co bym sobie powiedziała, jakbym miała zacząć jeszcze raz?

Że zanim obejrzę / poczytam o JavaScript jako języku programowania, to obejrzę / poczytam o podstawach programowania w ogóle.

Bo serio ciężko jest mi to ogarnąć, jeśli nie mam bladego pojęcia, to to są zmienne, funkcje, klasy, metody, stringi i modulo. To tak na szybko, bo co Cię będę słownikiem zarzucać. Jak wiem, że jak trafi na wpis wytrawny programista, to się pod nosem uśmiechnie (tak, jak mój mąż, Kuba), ale mi tam wcale do śmiechu nie było.

No nie ruszysz do przodu, jak nie będzie podstaw. Nic nie da słuchanie o gotowaniu coq au vin, jeśli wciąż nie umiesz ugotować ziemniaków.

Trochę linków do materiałów po polsku. Mam nadzieję, że pomogą Ci lepiej zorganizować Twój pierwszy tydzień nauki JavaScript.

 • Już w zeszłym roku zupełnie nieśmiało czytałam u Żanety o JS. Jest duża paczka materiałów do nauki JavaScript, jest też propozycja zadania do zrobienia
 • Na blogu codeyou, we wpisie podsumowującym pięć miesięcy nauki, pojawia się akapit o JavaScript. Judyta pisze, że łatwiej jej było napisać aplikacje, kiedy miała już wiedzę teoretyczną, znała terminologię.
 • Joanna proponuje zrobienie pierwszego projektu – i zachęca do wcześniejszego rozpisania sobie kroków, najlepiej na kartce (warte zapamiętania!)

Okej, to teraz wypadałoby coś pokazać.

Poniżej link do strony, gdzie są moje ćwiczenia z JavaScript

Fragmenty kodu, nie zawsze działające i poprawne, znajdziesz na repl.it. TO darmowe narzędzie, coś w rodzaju codepen, ale przeznaczone typowo do pisania kodu JavaScript.

Ktoś mi pokazał na zajęciach i zaczęłam używać. Każdego dnia zakładm sobie nowego “repla” i wpisuję ćwiczenia, które mam zrobić.

Jeszcze jeden miły bonus – to jest mój katalog codziennych zmagań z kodem. Dobrze wpływa na motywację, jak sobie dodaję kolejny dzień i patrzę, że jeszcze tydzień temu nic nie miałam, a dzisiaj, proszę bardzo, już 8 dni ćwiczeń.

Może i Tobie pomoże taka inwentaryzacja?

LINK DO STRONY REPL.IT

Żeby sprawadzić, czy/jak zachowują się moje fragmenty kodu, możesz je sobie skopiować, “sforkować”, a potem “odkomentować”. [o mamusiu, wybacz te dziwaczne określenia, można to ładniej  i po polsku powiedzieć?]

A skąd biorę ćwiczenia? Z kursu na codecademy.com oraz z kursów przygotowawczych do bootcampów w Vancouver (niektóre udostępniane są za darmo na stronach szkół programowania).

To tyle, odmeldowuję się i wracam do …. WordPressa tym razem. Mały projekt na boku sam się nie zrobi.

Serdeczności!

Ps. Wiedziałeś, że ktoś napisał kurs JavaScript dla kotów? LINK. A myślałam, że niewiele rzeczy jest mnie w stanie zaskoczyć w życiu…..

4 myśli on “W nocy śnią mi się stringi, czyli pierwszy tydzień nauki Javascript”

 1. Współczuję, bo nauka musi boleć, kiedy nie jest przyjemnością , a nad głową wisi miecz Damoklesa w postaci egzaminu. Wierzę, że dasz radę i trzymam kciuki, tak na wszelki wypadek.
  Zasyłam serdeczności

  1. Cześć Ultra! Nie jest tak źle, cały czas się jaram nauką, tylko tempo bywa wykańczające. Bez perspektywy bootcampu wszystko robiłabym wolniej, a tak muszę większość rzeczy odłożyć na bok (np obecne ferie w szkole i przygotowania do świąt), a całość czasu poświęcić na kurs. Cieszę się, że mogę to zrobić. Czy zmęczenie nie spodowuje niechęci do programowania, to się okaże. Mnie motywują terminy typu deadliny, zwłaszcza te wyznaczane przez siebie samą. Ale często mylę się w kategorii : mierz siły na zamiary. Ha! Dziękuję za kciuki – przydadzą się!

 2. Halo, halo, czy będzie coś jeszcze na blogu? 🙂 Lubię tu do Ciebie zaglądać, motywujesz mnie do dalszej nauki; fajnie tu do Ciebie zaglądać i patrzeć, jak sobie radzisz. Ja też obecnie walczę z JavaScriptem, ale zamiast WordPressa poszłam bardziej w kierunku React/Angular. Jeszcze duuużo nauki przede mną…
  Trzymam kciuki za Twoje dalsze postępy :)!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *